ZONİ YAYLASI SANAL TURU

Zoni Yaylası sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

ZONİ YAYLASI

Arıt Beldesi’ne 10 km uzaklıkta, Arıt Dağları üzerinde ve Küre Dağları Milli Parkı sınırları içindedir.  Yükseltisi 1100 metredir. Çadır kampı, trekking, foto safari, motokros, dağ bisikleti turu gibi turizm aktivitelerinin yapılmasına elverişlidir.

 

ULAŞIM


Zoni Yaylası Arıt Beldemizdedir. Ulaşım Bartın üzerinden sağlanır. Bartın Arıt arası 41,5 km olup, Bartın Merkezden Orduyeri Caddesi üzerinden Terkehaliller istikametine devam edildiğinde Arıt yoluna kavuşulur. Buradan İtibaren Arıt tabelası takip edilmelidir. Arıt’tan Zoni’ye çıkış için Küre Dağları Milli Parkı Alan Kılavuzlarına başvurulmalıdır. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Zoni Yaylasına trekking yapabilir, bu muhteşem doğa olayını fotoğraflayabilirsiniz.
-Küre Dağlarının eşsiz havasını soluyabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
-Yakın yerlerde bulunan tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıyabilirsiniz.
-Civar köylerden doğal ürünler satın alabilirsiniz.