ULUYAYLA SANAL TURU

Uluyayla’nın sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

ULUYAYLA


Ulus İlçesine 27 km uzaklıktadır. Ovacuma’da 300 metreyle başlayıp Göktepe’de 1416 metreye varan yükselti, ortalama 1000 metredir. Uluyayla, 86000 hektarlık el değmemiş bir orman varlığı içinde yer almaktadır. Yaylanın alanı ise 60 hektardır. Bitki örtüsünü, iğne ve yayvan yapraklı ağaç türleri ve yüzlerce alt flora oluşturur.

ULAŞIM


Uluyayla yarısı Bartın diğer yarısı Karabük illeri sınırları içerisindedir. Uluyaylaya iki ana yol üzerinden çıkılır. Birincisi Karabük ilimizin Ovacuma içesinden Gökpınar köyü yonunde ilerleyerek orman içerisinde Uluyaylaya Çıkar. Diğer yol ise Bartın ilimizin Ulus ilçesinden Eldeş Köyü istikametine devam ederek ulaşır. Her iki yolda sizlere muhteşem doğasıyla Uluyaylaya kadar eşlik eder.

Karayolu: Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Yol boyunca müthiş manzaranın tadını çıkarabilir,
-Bol bol fotoğraf çekebilir,
-Doğada nadiren görebileceğiniz bir çok hayvanla karşılaşabilir,
-Çok nadir görebileceğiniz endemik bitkileri fotoğraflayabilir,
-Ateş yakmamak kaydı ile piknik yapabilir,
-Ulukaya Şelalesini görebilir,
-Ulus ilçemize uğrayıp Hasan Dede Türbesini ziyaret edebilirsiniz…