TAŞ SAC YAPIMI


Bartın ilinin, Kurucaşile ilçesinin, Karaman köyünde, zorlu bir emeğin ürünü olan, kullanım aşamasına gelene kadar sabır, emek ve güç isteyen taşın sac olma hikayesi… Ekmeğini taştan çıkaran ustaların ekmek kapısı… Dağdaki kayalıklardan pergel, muş(çivi) gibi çeşitli aletlerle koparılan, taş sac ustasının sırtında dağdan indirilen, atölyeye getirilen ve son şeklini ustanın elinden alan taş sac, %40’ ı kil, %60’ ı cam karışımı olan özel bir yapıya sahip taştan yapılmaktadır. Son şekli verilen taşın neminin alınması için ağır ateşte kurutulup, yağlanarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ekmek, balık gibi yiyeceklerin pişirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ustalar, sacın uzun ömürlü olması için suyla temasının engellenmesi gerektiğini söylemektedirler. Aşağı yukarı 300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu meslek, günümüzde 6-7 kişi tarafından sürdürülmektedir. Yeni ustalar yetişmediği için bu meslek kaybolmaya yüz tutmaktadır. Gelecek kuşaklara aktarımı sağlanamama tehlikesiyle yüz yüzedir.

ULAŞIM


Karaman Köyü’ne ulaşım Bartın-Kurucaşile yolu üzerinden sağlanır. Bartın’a 50 km, Kurucaşile’ye 10 km uzaklıktadır. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Taş sac üzerinde yağsız balık yapabilirsiniz.
-Taş sac üzerinde bazlama ve sac ekmeği yapabilirsiniz.
-Taş sac üzerinde her türlü eti pişirebilirsiniz.
-Taş sac üzerinde pişen yemeklerin kokuları birbirine karışmaz.