GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI


Güzelcehisar Plajı’nın batısında bulunan Lav Sütunları, 80 milyon yıl öncesine aittir. Denizden bir duvar gibi yükselen sütun yapılı lavlar, buradan deniz kıyısı boyunca Mugada Koyu’na kadar ulaşmaktadır.

ULAŞIM


Güzelcehisar’a ulaşım Bartın üzerinden sağlanır. Bartın İnkumu yolu takip edilerek, İnkumu yol ayrımından devam edip ilk sağa saptığınızda sahile ulaşılır. Güzelcehisar-Bartın arası 15,5 km’dir. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-80 milyon yıllık lav kayalıklarını gezebilir, bu muhteşem doğa olayını fotoğraflayabilirsiniz.
-Sakin plajında güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz.
-Günübirlik turlarla ıssız koyları gezebilirsiniz.
-Yakın yerlerde bulunan tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıyabilirsiniz.
-Civar köylerden doğal ürünler satın alabilirsiniz.
-Karadenizimizin nimeti lezzetli balıklarımızın tadına bakabilirsiniz.