KURUCAŞİLE


3OOO yıllık bir tarihi olan ilçenin ilk Çağda Fenikeliler basta olmak üzere Miletoslu ve Megaralı gemiciler tarafından kurulan Kromna adında bir site olduğu çeşitli kay­naklarda belirtilmektedir. İlk devreleri bilinmemekle birlikte ilk Çağda Kromna’da para basıldığı bilinmektedir.   Kromna’nın eski bir kent olduğu İlyada Destanı’nda anılmasından belli olmakla birlikte,  kentin kuruluş ya da ilk Çağda  tarihçesi aydınlatılmamıştır.

Roma,  Bizans ve Ceneviz hakimiyetin­den sonra yörede görülen ilk Türk komutanı,  Kutalmış Oğlu Süleyman Bey’in komutasındaki Kara Tigin’dir.  Yıldırım Beyazıt 1395’te bu bölgeyi Candaroğulları’ndan alarak Osmanlı hakimi­yetine katmıştır. Cumhuriyetin ilânı ile beraber 1957 yılına kadar Bartın kazasına bağlı bir nahiye olarak kalan Kurucaşile,  bu tarihte çıkarılan bir kanunla Zonguldak iline bağlanmış, 1991 yılında Bartın’ın il yapılmasıyla beraber Ulus ve Amasra ile Bartın’ın üç ilçesinden biri olmuştur. 09.  1957 tarihinde ilçe olan Kurucaşile’de 4 mahalle ve 28 köy bulunmakta,  yüz ölçümünün %40’ı ormanlarla kaplı olan ilçede köylerin büyük çoğunluğu orman köyü statüsü taşımaktadır.

ULAŞIM


Kurucaşile’ye ulaşım Bartın-Kurucaşile yolu (D010) yolu üzerinden sağlanır.Kurucaşile-Bartın arası 62 km’dir. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Kurucaşile ilçe merkezimizde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
-Eski usül tekne yapımını görebilir, yılların ustalarını çalışırken fotoğraflayabilirsiniz.
-Sakin plajında güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz.
-Günübirlik turlarla ıssız koyları gezebilirsiniz.
-Yakın yerlerde bulunan tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıyabilirsiniz.
-Taş saç yapımını görebilir, satın alarak değişik yemekler yapabilirsiniz.
-Karadenizimizin nimeti lezzetli balıklarımızın tadına bakabilirsiniz.