HASAN DEDE CAMİİ SANAL TURU

Hasan Dede Camiinin sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

DEMİRCİ HASAN DEDE


Ulusumuzun manevi kurucusu ve medar-ı iftiharı olan ermişler dergahından Timurcu Hasan Baba hazretleri Horasan Herat bölgesinden İslamiyeti yaymak için görevlendirilmiş ve 1300’lü yıllarda ailesi ile birlikte ulus ilçemize gelmiştir. Oğlunun ismi Veli Derviş torununun ismi Halil’dir. Alpı çayının eteklerine ahşaptan ağaç çiviler ile çatma sistemi ile şaşılacak derecede sağlam ve büyük bir cami yapmıştır. Cuma günleri pazar kurulur ve ırmaktan abdest alınarak cumaya durulur. Bununla birlikte bir değirmen ve şadırvan eserleri arasındadır. Ancak geçmiş tarihlerde bu camii (1889-1904 yılları arasında o dönemin yazında yeniden yapılmıştır) bir kaç defa yangın geçirdiği için yeniden inşa edilmiştir. 1946 yılında onarım geçirmiş ve en son 2000 yılında bakım ve restorasyona yapılmış; ilk yapıldığı günden bu güne kadar ibadete devamlı suretle açık kalmıştır. Kendi adını taşıyan vakıf kurmuş cami’nin yanında zaviye ve medrese kurarak İslamiyet’e ve ilçenin gelişimine sosyo- ekonomik yönden çok büyük bir katkı sunmuştur. Vakıf hizmeti kendisinden sonra oğlu Veli Derviş’e daha sonrada torunu Halil’e vakfı tasarruf etmiştir. Şehrin manevi koruyucusu kabul edilen Hasan Dede Hazretleri kendi adını taşıyan türbesinde metfundur.

ULAŞIM

İlimizin Ulus ilçesinde bulunan Hasan Dede Türbesine ulaşım karayolu ile ve Bartın-Safranbolu yolu üzerinden sağlanmaktadır. Karabük- Safranbolu-Bartın yolunu takip ederek Abdipaşa Beldesine, oradan sola köprü üzerinden 11 kilometre devam eden yol Ulus ilçemize ulaşır. Hasan Dede Camii ve türbesi ilçe merkezindedir. Her türlü ihtiyacınızı görebileceğiniz bir konumdadır.

 

ULUS İLÇEMİZ’DE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

-Hasan Dede Türbesini ve tarihi değeri olan Hasan Dede Camii’ni ziyaret ettikten sonra,

-İlçe merkezimizde bulunan Kocagöz Konağını (“Küre Dağları Milli Parkı Ulus Ziyaretçi Merkezi ve Etnoğrafya Müzesi”) gezebilir,

-Ülkemizin en güzel şelalelerinden Ulukaya Şelalesini görebilir ve Ulukaya Kanyonu’nda trekking yapabilir,

-Safranbolu-Bartın yolu üzerinde bulunan Şimşirli Baba Camiini ve türbesini ziyaret edebilir,

-Yine Safranbolu-Bartın yolu boyunca uzayıp giden doğal ağaç tünelimizin keyfini çıkarabilirsiniz.