GÜRDEK KAYALIĞI SANAL TURU

Gürdek Kayalığı sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

GÜRDEK KAYALIĞI


Arıt Beldesi’ne 7 km uzaklıkta, kaya tırmanışı için uygun, büyük bir kaya kütlesidir. Arıt-Aydınlar Köyü sınırı içerisinde, 1150 metre rakımda, yüksekliği ortalama 120 metre, uzunluğu yaklaşık 2 km’dir

ULAŞIM


Gürdek Kayalığı Arıt Beldemiz yakınlarında ve Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisindedir. Ulaşım Bartın üzerinden sağlanır. Bartın Arıt arası 41,5 km olup, Bartın Merkezden Orduyeri Caddesi üzerinden Terkehaliller istikametine devam edildiğinde Arıt yoluna kavuşulur. Buradan İtibaren Arıt tabelası takip edilmelidir. Arıt’tan Gürdek’e çıkış için Küre Dağları Milli Parkı Alan Kılavuzlarına başvurulmalıdır. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Gürdek Kayalıklarına trekking yapabilir, bu muhteşem doğa olayını fotoğraflayabilirsiniz.
-Küre Dağlarının eşsiz havasını soluyabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
-Yakın yerlerde bulunan tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıyabilirsiniz.
-Civar köylerden doğal ürünler satın alabilirsiniz.