BALAMBA TABİAT PARKI


Bartın – Karabük yolu üzerinde 1. Km de yer alan Balamba Tabiat Parkı 13105 hektar büyüklüğünde olup, kent merkezine yakınlığı, doğal dokusuyla halkımızın doğa ve mesire yeri ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

ULAŞIM


Bartın Merkezde, Çaydüzü Mevkiinde, Bartın’a 1,5 km uzaklıktadır. Bartın’a Ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Bartın merkezde her türü ihtiyacınızı karşılayabilir, konaklayabilirsiniz,
-Bartın Evlerini gezerken yalı boyunda, bartın Irmağı boyunca bol bol fotoğraf çekebilirsiniz,
-Bartın’ın tarihi (Şadırvanı, Su Terazisini, müzelerimizi)  ve doğal güzelliklerini (tabiat parkımızı, kent ormanımızı) gezebilirsiniz,
-Bartın’a yakın plajlarımızda (İnkumu, Mugada, Güzelcehisar, Kızılkum) denize girebilir, günübirlik geziler yapabilirsiniz,
-Dünyanın ender güzelliklerinde 80 milyon yıllık Lav Kayalıklarını fotoğraflayabilir,
-İslam Ordularının ilk bayraktarlarında Ebu Derda Hazretlerinin türbesini ziyaret edebilirsiniz.