AMASRA KALESİ SANAL TURU

Amasra Kalesi sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

AMASRA KALESİ


Amasra Kalesi, Bizans döneminde yapılmış, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde ciddi onarımlar görmüştür. Kale, biri Boztepe’deki Sormagir Kalesi, diğeri Amasra’daki Zindan Kalesi olmak üzere iki ana kütleden oluşmaktadır. Sormagir Kalesi, “Kemere Köprüsü” ile karaya bağlanmış olup köprüye bitişik “Karanlık Yer” adı verilen tonozlu ana kapıdan girilerek ulaşılır. Karanlık Yer geçilince, sol taraftaki yol Küçükliman’a (veya Antik Liman), diğer yol ise Hacıdenizi’ne çıkar. Kalenin doğu surlarının uzunluğu 65 metre, güney surlarının uzunluğu 300 metredir. Sormagir Kalesi’nin kuzey ve kuzeybatısı denize çok dik bir yar halinde indiğinden buraya sur yapılmamıştır. Kale, Cenova armaları, eros, medusa, kartal gibi figürlerin yer aldığı taşlarla günümüzde bile orta çağ havası vermektedir.

ULAŞIM


Amasra ilçemiz Bartın’a 17 km uzaklıktadır. Bartın merkezden Tersane Caddesi takip edilerek D010 yoluna çıkılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra Amasraya ulaşılır. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Çeşm-i Cihan Amasra’da her türlü konaklama ve eğlence imkanını bulabilirsiniz,
-İç liman olan plajımızda dalgalardan etkilenmeden denize girebilir,
-İç kale’de ve civardaki tarihi mekanları gezebilir,
-Fotoğraf çekebilir, uzun yürüyüşler yapabilirsiniz,
-Çekiciler Çarşısında alışveriş yapabilir,
-Muhteşem günbatımını seyredebilirsiniz,
-Karadenizin en güzel koylarına tekneyle gidebilirsiniz.
-Lezzetini herkese anlatacağınız meşhur Amasra Salatamızı ve Balığımızı tadabilirsiniz..