AHŞAP BARTIN EVLERİ SANAL TURU

Ahşap Bartın Evlerine ait sanal tura buradan ulaşabilirsiniz.

AHŞAP BARTIN EVLERİ


Ahşap Bartın evleri Osmanlı’nın son zamanlarındaki modernleşme sürecindeki mimari değişimi yansıtır. Geleneksel evler genellikle iki katlı ve “Daraba” denilen ağaç çitlerle çevrili bir bahçe içindedir. “Gulluk” denilen giriş bölümü ile bahçelerdeki yürüme alanları kayrak taşlarla kaplıdır. Her bahçede taştan bir kuyu bulunur.

ULAŞIM


Ahşap Bartın Evleri Bartın’ın merkezinde çoklukla, Yalı Boyu ve Orduyeri Mahallelerinde koruma altına alınmıştır. Bartın’a ulaşım:

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Havayolu: Bartın’a en yakın havalimanı, 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) Havalimanı’dır. Havaalanı 2009 Temmuz ayı itibarı ile faaliyete geçmiştir.

Demiryolu: Bartın İli sınırları içinde demiryolu ağı bulunmamaktadır. Bartın’a demiryolu ile ulaşım, İl merkezine 38 km uzaklıktaki Saltukova Tren İstasyonu ile sağlanmaktadır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Bartın Evlerini gezerken Yalı Boyunda, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.
-Bartın merkezde her türü ihtiyacınızı karşılayabilir, konaklayabilirsiniz.
-Bartın’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezebilirsiniz.
-Bartın’a yakın plajlarımızda denize girebilir, günübirlik geziler yapabilirsiniz.