AMASRA AĞLAYAN AĞAÇ SANAL TUR

AmasraAğlayan Ağaç sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz…

AMASRA AĞLAYAN AĞAÇ


Tanrı’nın yaratmak için ne kadar uğraştığı bilinmiyor. Bilinen tek şey; Plinius’un “Zarif ve Güzel” dediği Amasra’yı, Niketas “Dünyanın Gözü”ne, Cenovalılar “Çiçekli Kale”ye, “Gölge Etme, Başka İhsan İstemem” diyen Diojen “Bir Denge” ye, Türk Sanat Müziği’nin duayeni Zeki Müren de “Portofino” ya benzetmiştir. 1460 yılındaki fetih sırasında, Fatih Sultan Mehmet manzaradan çok etkilenmiş olmalı ki, yardımcısına, “Lala Lala Çeşm-i Cihan Buramı Ola” diyerek, hayretini gizleyememiştir.

Amasra’yı egzotik kılan 7 tepe, bir yarım ada ile iki ada ve iki körfezden oluşan doğal yapı ile yeşilin cennet imajına bürünmüş orman örtüsüdür. Bu özelliklerinden dolayı, turizmi 1940 yılında başlatmış ve Türkiye’nin ilk turizm kasabası olma ünvanını sahiplenmiştir. Şehrin antik çağdaki adı, susam diyarı manasına gelen “Sesamos”tur. M.Ö. 3. yy’da Amasra’yı yöneten kadın liderin (Amastris) adı, Osmanlılar’a esin kaynağı olmuş ve şehrin ismi bundan böyle “Amasra” olarak kabul görmeye başlamıştır.

Bu eski şehrin ilk sahibi Amazonlardır. Amazonlardan sonra, Fenikeliler, İonyalı’lar, Kayralılar, Akalar, Persler ve Amastiris dönemini müteakip, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar Amasra’yı yurt edinmişlerdir.

ULAŞIM


Amasra ilçemiz Bartın’a 17 km uzaklıktadır. Bartın merkezden Tersane Caddesi takip edilerek D010 yoluna çıkılır. Yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra Amasraya ulaşılır.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?


-Çeşm-i Cihan Amasra’da her türlü konaklama ve eğlence imkanını bulabilirsiniz,
-İç liman olan plajımızda dalgalardan etkilenmeden denize girebilir,
-İç kale’de ve civardaki tarihi mekanları gezebilir,
-Fotoğraf çekebilir, uzun yürüyüşler yapabilirsiniz,
-Çekiciler Çarşısında alışveriş yapabilir,
-Muhteşem günbatımını seyredebilirsiniz,
-Karadenizin en güzel koylarına tekneyle gidebilirsiniz.
-Lezzetini herkese anlatacağınız meşhur Amasra Salatamızı ve Balığımızı tadabilirsiniz..