BARTIN HAVADAN 360 SANAL TURU

İnkumu Plajının sanal turuna buradan ulaşabilirsiniz.

BARTIN’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

-Bartın ilimizde misafir olduğunuz süre içerisinde yapabileceğiniz bir çok aktivite vardır. Bu site genel olarak bu konuda size yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun dışında kısaca çok bilinen yönleri ile;

-Bartın Irmağı’nda Tekne Turu Yapmadan.

-Ahşap Bartın Evi Görmeden.

-Kuşkayası Yol Anıtı’nı Ziyaret Etmeden.

-Ulukaya Şelalesinin Suyunu İçmeden.

-Güzelcehisar Lav Sütunlarını Görmeden.

-Küre Dağları’nda Doğa Yürüyüşü Yapmadan.

-Tel Kırma ve Taş Sac Satın Almadan.

-Amasra’da Balık ve Salata Yemeden,

BARTINDAN AYRILMAYIN…

 

BARTIN İLİMİZE AİT GENEL BİLGİLER


Yüzölçümü: 2.140 Km²

Nüfus: 184.178 (2000)

İl Trafik No: 74

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde yer almaktadır. Bartın ve çevresine ilk yerleşenler hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber, yörenin ilk yerleşenlerinin yöreye M.Ö. 14. yüzyılda gelen Gaşkalar olduğu düşünülmektedir. Hitit İmparatorluğu’nun önemli bir güç haline gelmeye başlamasıyla beraber bölgedeki Gaşka hâkimiyeti sona ermiştir.

Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar yöreye hâkim olmuşlardır. Roma döneminde, Bartın’ın askeri ve ekonomik nedenlerden dolayı önem kazandığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu M.S. 395’te ikiye ayrıldığında yörenin Doğu Roma toprakları içerisinde kaldığı görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yüzyılda Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra Bartın ve çevresinin Candaroğulları Beyliği’nin hâkimiyetine girdiği bilinmektedir.

1395’te Yıldırım Bayezid, Bartın’ı Candaroğulları Beyliği’nden almakla beraber Amasra’da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüş, Amasra 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir.

Bartın, 1924’te Zonguldak’ın ilçesi, 1991’de ise il olmuştur.

ULAŞIM

Bartın’a ulaşımın büyük bir bölümü karayolu ile sağlanır.

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 km’si devlet yolları, 139 km’si de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur. Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Bartın’dan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya’ya her gün düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.

Demiryolu: Bartın’a en yakın Demiryolu istasyonu 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova’dadır (Zonguldak).

Havayolu: Bartın’a en yakın havaalanı 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak)’dadır.

Denizyolu : Sahil kenti olan Bartın’da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kurucaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir.

Bartın ile Amasra arasında  her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır.
Bartın ile Ulus arasında her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır.
Bartın ile Kurucaşile arasında  her bir saatte bir minibüs seferleri vardır.